factor meals price

Factor 75 Pricing + Cost Per Meal (New) • 2023

factor 75 logo square

They say that “time is money,” and that has fueled the popularity of ready-prepared meals from top brands like Factor 75. While meal delivery seems to be pretty expensive, consider that they shop, prepare, cook, and deliver healthy pre-portioned meals to your door.

That’s a huge time saver and might even cost less than what you’re currently spending on food and groceries.

How much do Factor meals cost? Factor 75 offers 4 meal plans, including their Keto plan, at the same price per box. You can use a promo code when you signup, then after the promotion ends Factor meals cost $78-198 per week ($11-13 per meal) depending on the number of meals (6-18) you choose plus a flat $10.99 shipping fee.

Here’s how much Factor 75 costs after the discounted pricing ends from any initial signup promotion plus whether we think it’s worth it.


Factor 75 Pricing: (Per Meal & Week)

factor 75 price per meal
Cost Per Week:Price Per Meal (Avg.):
6 Meals:$77.94$12.99
8 Meals:$99.92$12.49
10 Meals:$119.90$11.99
12 Meals:$137.88$11.49
14 Meals:$156.66$11.19
18 Meals:$197.82$10.99

As you can see, the average cost per meal drops with more meals per week. More meals per box might seem to be more expensive but cost significantly less per meal. Not sure how many meals you want? No problem, you can change your plan at any time.

Tip: Consider choosing more meals per box then pause delivery or change frequency to every other week to save on the price of Factor 75 food and shipping fees!

You can save 50% or more on your first box with today’s featured promotion:

factor 276 discount

Are Factor 75 Meals Worth the Price?

“Factor is some of the best-prepared meals we’ve tried.” – CNET

Like all meal kits and meal delivery, Factor 75 seems pretty expensive. So, to decide if Factor is worth the cost, consider the following:

  1. How many hours do you spend planning, shopping, and preparing meals each week?
  2. How much money do you spend on groceries and dining out each week?
  3. How does the quality and cost of Factor compare to other meal delivery or quick-serve meals?

After considering these questions, you’ll have to decide whether the savings of time is worth the cost of Factor.

I spend an average of 5+ hours per week cooking and shopping for groceries. If my time is worth $30 an hour, then I should be saving $150+ by grocery shopping and cooking my own meals compared to prepared meals.

Also, consider that Factor meals are very nutritious and perfectly portioned so you’re not going to overeat or have leftovers and unused groceries in the refrigerator.

Hmmm, now can you see why having nutritious meals delivered from Factor could actually save you money?

Regardless of whether you signup, I hope you now have a better idea of the cost of Factor meals and if it fits your monthly budget. If you think it might be, click here to apply a discount for the best pricing.

Thanks for stopping by Wonky Pie!